Donanım Grubu

 

  • Akademik ve İdari birimlerden gelen bilgisayar disklerinin formatlanması ve gerekli işletim sistemi ( Windows7, Windows8, Windows10) yüklenip, güncelleme işlemleri yapılmaktadır.Ayrıca antivirüs ve ofis uygulamalarının yüklenmesi işlemi yapılmaktadır.
  • Üniversitemizin iş akışının yürütüldüğü hizmetlerin, otomasyon bağlantılarını (Maaş işleri, Özlük işlerinin bazı bölümleri-Giyim-, Yazı işleri -Evrak Kayıt-, Öğrenci İşleri, Enstitü Öğrenci İşleri Araştırma Projeleri) ilgili birimlerin kullanımlarına hazırlar.
  • Bilgisayar tamiri, ağ ve internet kablosu çekilmesi, öğrenci laboratuvarlarına destek verilmesi, çeşitli malzeme isteklerinin temini sarf malzeme teslimi, virüs temizleme işlemi, bozulan internet ve ağ ayarlarının düzeltilmesi gibi işlemler yapılmaktadır. Birimlerin talepleri doğrultusunda alınacak bilgisayar ve çevre birimleri için teknik şartname düzenlemek ve onaylamak.
  • Üniversitemizin birimleri tarafından alınan bilgisayar ve sarf malzemelerin gerekli kontrolleri yapılmakta ve yeni alınan bilgisayarların işletim sistemi, ofis uygulamaları ve gerekli görülen programların kurulumları yapılmaktadır.
  • Rektörlüğe bağlı Birimlerin Network  ağı bakımı ve yenilenmesi çalışmaları sürdürülmüştür. Rektörlük yerleşkesi içindeki birimlerin Network haritası çıkarılmış, arızaların zamanında ve sağlıklı bir şekilde tespiti yapılması sağlanmaktadır.
  • 2007 yılından itibaren BİTAM ile yapılan çalışmalar sonucunda, Tıp Fakültesi hariç Tüm Üniversitenin Network ağı bakımı hat çekimi işleri devir alınmış ve  Birimimiz  tarafımızdan yapılmaktadır.
  • 2005 Yılında BİTAM’dan devir alınan  Tüm Üniversitenin Otomasyon Program Kurulumları Birimimiz tarafından sürdürülmektedir.
  • Rektörlük Binası ve İdari Binaların Mevcut Network hatlarının yeniden çekilmesi ve Network Switch lerin, 10 Mbps’den 100 Mbps çıkarma çalışmaları tamamlanmıştır.
  • Yabancı Diller Y.O ve yeni binasına taşınan Makine Mühendisliği binalarına, Öğrenci Bilgisayar laboratuarları kurulmuş, diğer tüm öğrenci laboratuarlarının sorumluluğu BİTAM’dan  devir alınmış ve destekleri  Birimimiz Tarafından sürdürülmektedir.

Bunların dışında birimimiz Rektörlük ve Kampus çalışma alanının içerisinde etkinliklerde de gerekli görüldüğünde görev almaktadır.